Jak se žije se psem v lockdownuaneb pandemie v Londýně

V jedenácti milionové metropoli se zastavil život. Prázdné ulice a zavřené obchody jsou důkaz, že celosvětová pandemie zasáhla i plíce Británie. A jak se epidemie koronaviru dotkla našich domácích mazlíčků?

I doma se dá zažít spoustu zábavy.

Podobně jako v Čechách, i v UK platí, že mají lidé zůstat doma a jít ven jen kvůli nezbytnostem. Psi se venčit smí, pokud jedinec není v karanténě.

Třetí týden lockdownu začíná. Dobrá zpráva pro všechny majitele psů v našem okolí je, že Hyde Park zatím odolává. Sice hafani musí být na vodítku, ale alespoň zůstává otevřený. Což se nedá říct o některých jiných parcích, především o těch, kde rozloha zeleně neodpovídala množství návštěvníků. Brockwell Park s rozlohou půl kilometru navštívilo tři tisíce lidí za jeden den. Dva metry od sebe by tam nezvládl ani kouzelný smrskávací se autobus Harryho Pottera.

Pejskaři musí dodržovat social distancing, tedy být minimálně dva metry od sebe. Po vyhlášení lockdownu Borisem Johnsonem podmínky po pár dnech přitvrdily, chlupáči ve všech královských parcích mají být na vodítku, a tak i oni budou muset dodržovat nucený odstup. Můžou si přečíst ranní zprávy, ale hry na honěnou a social bum sniff jsou minulostí.

Cestování se psem je zakázané, povolené je jen dojít do nejbližšího parku. Pravidla ohledně řízení auta se různí, o víkendu někteří lidé zajeli do národního parku. Policisté použili drony k přečtení poznávacích značek a parkoviště zavřeli. Veřejnost i politici se teď přou, jestli to bylo ne-li nelegální, tedy alespoň nesprávné. Moje známá nemá zahradu ani jinou zeleň v blízkosti, a tak zatím dojíždí autem k parku.

Jak se připravit

Hyde Park má prozatím svoje brány otevřené.

Zverimexy jsou otevřené, dovážková služba také, a tak máme doma dost jídla a ňamek.

Být připraven na všechno je klíč k přežití. Na tři týdny do karantény je potřeba mít zásobu psího žrádla a základní léky.

Důležité je také mít dostatek hraček a podnětů pro psa. Lilly dál učím psí triky jako hýbat hlavou ze strany na stranu, panáčkovat, aportovat.

Také mi vyčuchává skořici po bytě v rámci tréninku noseworku, hrajeme si s míčkem a vymýšlíme nové a nové hlavolamy.

Práce z domu s čtyřnohým společníkem

Lilly je zvyklá, že já i přítel pracujeme občas z domu. Nejlepší je pokračovat v zavedené rutině, jít ven ve stejný čas jako vždy, po procházce si doma pohrát. Lil ví, že přijde nějaký skvělý hlavolam, a poté je sama unavená a já můžu vklidu pracovat.

Dle oficiálního vyjádření Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) neexistuje žádný důkaz o tom, že by psi a kočky mohli koronavirus šířit. Více informací na stránkách Státní veterinární správy.

Už se mi stalo, že se ozval štěkot během telefonního hovoru s klientem. Lilly zrovna uslyšela za oknem štěkat kamaráda Chewiho a radostně se přidala. Ale jestli pandemie něco změnila, tak je to naprosté pochopení, že se z našich kamer a mikrofonů ozývají psi a děti.

Chlupáči pomáhají redukovat stres, samotu a jsou důvod jít na procházku, a tak se dříve přehnaný luxus, na něhož vytížení Londýňané nemají čas, změnil ve vlastnění zlaté cihličky na nožičkách.

Jak přežít pandemii: fyzicky a duševně

Mozkolam, při kterém Lilly musí dostat ven míčky, až pak se dostane k ňamce.

Koronavirus se vkradl do našeho života nenápadně, jako zpráva z novin z daleké Číny. V únoru se ale všechno změnilo, jako temný mrak dorazil i do Evropy. V březnu jsme se všichni začali připravovat na práci z domu, a doma jsme už zůstali.

Nyní je duben. Za okny se svět mění v pestrobarevnou paletu barev, teplé počasí a vůně tulipánů, růží a hyacintů přímo svádí k procházkám. Já a Lilly, společně se zbytkem znehybněného města, toužebně odpočítáváme dny, kdy budeme moct jít volně ven.

Nejvíce se mi osvědčilo držet se zavedené rutiny, chodit venčit ve stejný čas, hodně si hrát a hlavolamovat. V době práce jasně dát najevo, že teď se nehraje, ale spí (v Lilly případě).

V této době je nejdůležitější zůstat doma, zdraví a stále schopní se postarat o rodinu a naše domácí miláčky, kteří přispívají k naší psychické pohodě i v těžkých časech. Lilly se stává pěkně rozmazlenou, protože pokaždé, co jdu ven, ví, že jde také, hlavolamy má k dispozici třikrát denně a ňamky jí přímo létají do huby.

Sice jsme přišpendlení k našim pohovkám a židlím, ale i doma se dá zažít zábava. Nyní je ten správný čas začít nosework, vymyslet psí hlavolam, naučit psa přinést jídlo z ledničky k televizi, zhasnout přitom světlo a aportovat bačkory. Tedy pokud nejste majitelem akvarijní rybičky, ta vám sice pantofle nepřinese, ale budete si rozumět jako nikdy předtím.

Čtěte dál

Kontakty

verca.loudova@seznam.cz

facebook.com/CestujiciPes

instagram.com/lilly_thetravelingsheltie

Site © Veronika Loudová

Design © Juraj Simlovic

Made with this text editor.