Guernsey se psem aneb na pirátském ostrově

Plánování letní dovolené se psem v roce 2021 je jako výprava na polární kruh. Potřebujete odvahu, kuráž a být připraven na cokoli. Včetně dvaceti stránkových formulářů a pravidel měnících se rychleji než anglické počasí.

Francouzská pohoda, anglický jazyk. Ostrovní krása Guernsey.

Jak se dostat na ostrov

Channel Islands jsou malé ostrůvky patřící do britské královské rodiny, ale podobně jako princ Harry a Megan, s vlastní samosprávou.

Guernsey se pyšní druhým místem co do velikosti, s hlavním městem st. Peter´s Port. Sice leží jen padesát kilometrů od Francie, ale k naší nemalé úlevě se na něm mluví anglicky a platí Guernsy librou.

Se čtyřnohým společníkem lze nejjednodušeji cestovat po moři, trajektem z Francie nebo Anglie. Chlupáči v autě jedou zadarmo, ale nesmí ho opustit. Pro pěší cestující musí být po dobu plavby v přepravní kleci na spodní palubě.

Se čtyřnohým společníkem lze nejjednodušeji cestovat po moři, trajektem z Francie nebo Anglie. Z pevninské části je potřeba EU psí pas, z Anglie není potřeba ukazovat nic.

Paradoxně více kontrol máme my lidé. Nasadit náhubky při výstupu z auta, držet se u své sedačky, a jakmile po třech hodinách zakotvíme, prokázat, že jsme očkovaní proti kovidu, jinak nám hrozí až tři týdny karantény.

Lilly jako chlupatá dlouhosrstá šeltie nemá ráda teplo, a tak být zavřená v autě na několik hodin snáší dosti nelibně.

Naštěstí v půlce plavby můžeme se stevardem do podpalubí zkontrolovat ji. Na spodku lodi proudí vzduch, takže přehřátí nehrozí. Jen auta každou chvíli houkají, jako kdybychom byli mořský svatební průvod.

Coastal walk pěšky a autobusem

Při výstupu na Guernsey se cítíme jako na francouzské rivieře akorát místo francouzského pozdravu pokračujeme v obvyklém „Hi“!

Obyvatelé se zdraví jako staří známí a každý má dost času, což je kulturní šok, pokud jedete z Londýna, Prahy či jiného velkoměsta.

Autobusy křižující ostrov nemají s chlupáči problém, cestují zadarmo a bez náhubku.

Auta a autobusy jedou i míli za cyklisty, vždyť venku je krásný den a proč spěchat? Za tři hodiny objedete přeci celý ostrov. Úzké silnice nedávají ani jinou možnost. My sice vyrazili autem, ale není to potřeba. Podél celého ostrova jezdí autobusy, jež vezmou zdarma čtyři ťapky, a za libru lidské společníky. Stačí přiložit kreditní kartu a jede se!

Psí pláže

Největší pláže Cobo Bay a Vazon Bay mají od května do konce září zákaz psů, ale v obou případech je část dog friendly, jen se musí poodejít na jejich konec. Samozřejmě se musí uklízet exkrementy, jinak hrozí pokuty.

Podél slavných písečných pláží se nabízí zmrzlina i psí, domácí.

Chlupáči také smí do venkovních restaurací a hospod. Potkáváme jich spousty během vodních radovánek během našeho putování okolo celého ostrova, a to v kteroukoli denní či noční dobu. Od papilona usazeného na paddle boardu po labradory a španěly rozrážející vodu s divokým nadšením za míčkem.

I Lilly se v osmadvaceti stupňovém vedru nechá přesvědčit k plavání. I když toho vzápětí lituje. Nakonec usne na rozehřátém písku, zatímco já se choulím ve stínu a přemazávám se opalovákem padesátkou.

Pohádkový ostrov Herm

Třetí den se rozhodneme vidět ostrov Herm, vzdálený pouhých dvacet minut. Zalesněný pohádkový ostrov nabízí několik nádherných pláží. Na západní část smí i hafani v létě. Na Hermu je také dog friendly ubytování, hospoda Mermaid a loď s přepravou psů zdarma.

Přejít samotný ostrov trvá jen dvě tři hodiny, a většina lidí tu stráví celý den na pláži. S Lilly skončíme v dunách na psí pláži, kde je spousta místa pro všechny. Jen bychom si přáli menší teplo, příště radši na jaře nebo na podzim!

Válečná opevnění a pirátská minulost

Poté opět pokračujeme v puťáku okolo Guernsey. Celkem nám to trvalo čtyři dny. Připomínkou historie jsou především v západní části ostrova válečná opevnění z 2. světové války, která jsou volně k prozkoumání a připomenutí, že Guernsey byl okupovaný ostrov od roku 1940 do roku 1945.

Zatímco sever a západ ostrova tvoří turistické pláže, na jihu se vypínají útesy a tiché zátočiny. Podél moře vede turistické cesta - costal walk, táhnoucí se až na severovýchod.

Renoir tu namaloval patnáct obrazů krajin, a když porovnáváme tehdy a teď, krajina se nezměnila, moře je pořád průzračné, jen vyrostlo více stromů, bránící stejnému výhledu, jaký měl kdysi slavný malíř.

V době španělsko-francouzských válek v 17. a 18. století se ostrov stal také místem námořních lupičů.

Severní část ostrova prochází cyklostezka a oproti jihu se cítíme více jak na anglické rovince. Pobřeží protkávají pláže a dvě stě let staré strážní věže a pevnosti, hlídající ostrov ještě z dob napoleonských válek.

U Fort Le Marchant, pevnosti z té doby uchovávající i tehdejší vězení, nás překvapí silný déšť. Tak silný, až se silnice rozvodní a do autobusu se nalije voda. S očima navrch hlavy pozorujeme, jak se letní den změnil ve vodní smršť, jež nakonec skončila stejně rychle, jako začala.

Ubytování a stravování

Lilly jako hotelová hvězda.

Guernsey je malý ostrov s velkou historií a vřele vítá psí společníky, takže pokud chcete zažít trochu ostrovního dobrodružství, rozhodně ho vyražte prozkoumat!

Přes booking.com jsme si našli ubytování nabízející zároveň snídaně a večeře, a hotel se stal naším útočištěm po dvacetikilometrových výletech v dešti i horku. Vítali nás v něm, i když jsme vypadali jako zmoklé slepice, takže hotel Hougue Du Pommier rozhodně doporučuju!

Čtěte dál

Kontakty

verca.loudova@seznam.cz

facebook.com/CestujiciPes

instagram.com/lilly_thetravelingsheltie

Site © Veronika Loudová

Design © Juraj Simlovic

Made with this text editor.