Lucembursko se psem aneb křížem krážem maličkou zemí
Malá země opomíjená turisty, ačkoli její hlavní město Lucemburk je mulitkulturní centrum. Blízko Francie, a přesto přírodou i kulturou nám více blízká. Vyjdete se do země milých lidí a romantické přírody.
Clervaux.
V Lucembursku jsem nikdy nebyla, a tak jsem si řekla, že nemůžu pouze zůstat v Lucemburku, kam měl jet přítel pracovat, ale že si s labradorkou uděláme výlety po okolí. Mentalitou je Lucembursko velmi blízké Rakousku, kde jsou také psi velice vítáni, a tak jsem v autobusu nejenže za Amy neplatila, ale ani nemusela mít náhubek. Každý je zde milý a vstřícný, hovořící nejen svými jazyky (lucemburština, francouzština, němčina), ale také výborně anglicky.
Lucemburk
Lucembursko patří do EU, a tak stačí mít pro psa očkování, pas a čip, popř. náhubek do autobusu, ačkoli viděla jsem psi v autobusu i bez něj.
Lucemburk je hlavní město, kombinující historické jádro a nejmodernější budovy. Historicky sloužilo jako vojenské opevnění, i dnes se můžete jít podívat do podzemních chodeb, na kanóny a celý systém opevnění, a to i se psem. Pro Čechy je zde zajímavost — v katedrále Notre Dame se nachází krypta českého krále Jana Lucemburského (otce Karla IV.). Na kopci ve čtvrti Kirchberg poté lze najít Soudní dvůr Evropské unie, Evropskou komisi, sekretariát Evropského parlamentu. Podél řeky je krásná trasa na procházku se psem, parky jsou udržované a vzhledem k tomu, že je Lucemburk na kopci, dá se vystoupat kamenitým točitým schodištěm jak z pohádky až do centra.
Echternacht
Druhý den jedu autobusem do centra na autobusové nádraží, snažím se v něm nalézt můj spoj, a poté nastupuji do busu směr Echternacht. Jedná se o malé městečko s katedrálou a tradičními domácími výrobky, kde je vyhlášené pekařství. Z města brzy vystoupáme do lesa, kde se držíme značek a šlapeme mezi skálami připomínající Český Ráj a pohádky o doupětech čertů. Docházíme až k skále, v níž se v létě koná divadelní představení.
Beauford
Beauford je známý svým hradem z 11. století a od něj vede několik turistických tras, ozvláštněných mosty přes řeku a úzkými průchody mezi skalami. Vše je dobře značené a cesta není nijak náročná. Tzv. mrtvé lesy zde nesou vyznamenání prezidenta USA za odvahu během prosince 1944, kdy se tu odehrávala bitva proti nacistům.
Vianden, Clervaux a Esch-sur-Sûre
Za návštěvu také stojí Vianden s původně románským hradem a muzeem Victora Huga.
V hradu Vianden je veliká cedule se čtyřmi významnými hrady. Jeden z nich je český Křivoklát.
Psi do hradu nesmí, ale prohlídka netvrdá dlouho. Každý se podívá na středověké zbraně, interiér a do podzemí se sudy s vínem.
Pokračuje se do městečka Clervaux, které nese i připomínku druhé světové války s tankem z roku 1944.
Po prohlídce gotického kostela v městečku pokračujeme autem k jezeru Esch-sur-Sûre, kde se v přístavu lodiček psi nesmí koupat, ale pokud poodejdete o kousek dál, můžete psa vypustit a vydovádět se. Stejnojmenné městečko má i zříceninu hradu, kam se můžete vy i hafan jít zadarmo podívat. Krásná vycházka je z centra podél řeky, jež je doprovázena roubenými domky, jako by se od konce středověku nic nezměnilo.
Samozřejmě ve všech těchto městečkách se dá (i se psem) kempovat, ale Lucembursko je tak malé, že i když bydlíme v bytě v Lucemburku, za den ho křížem krážem projedeme. Se psem v bytě nebyl problém, stačí se jen domluvit.
Trevír
Cestou zpátky do Čech se zastavíme ještě v německém Trevíru. Toto město patří do UNESCO a od Lucemburska je pouhých 15 km. Trevír je jedno z nejstarších arcibiskupství v Evropě. Byl nejspíše založen v roce 16 př. n. l., tedy v době římského impéria.
Začátek cesty je nejlepší od brány Porta Nigra. Pokračuje se k hrázděným domům, Červenému domu a nejznámější románské katedrále sv. Petra, vedle níž je gotický kostel Panny Marie. Ten je považován za nejstarší gotický chrám v Německu, postavený v polovině 13. století.
Lucembursko je ideální místo pro klidnou dovolenou, procházky v lesích a na hradech, koupání v jezerech či projížďky na kole.