10 Nejlepších psích filmů aneb v hlavní roli pes

Z pohledu nejlepšího scénáře, psích triků a talentu! Výběr přes žánry, ale hlavní postavou musel být náš zvířecí společník. Psích herců ve vedlejší roli je nespočet, ale ty, k nimž se vracíme a kde hlavní roli má chlupáč, a ne animace, je méně. A tady už je výběr nejlepších 10 filmů, jak se natáčely a jaké psí triky se v nich použily.

  1. Lassie se vrací
  2. 101 dalmatinů
  3. Psí poslání
  4. Lady a Tramp
  5. Beethoven
  6. Hotel pro psy
  7. Patrick
  8. Marley a já
  9. Jako kočky a psi
  10. Sněžní psi
  11. K-9 Můj přítel se studeným čumákem

Lassie se vrací

Průkopník psích filmů Lassie z roku 1943.

Začátek filmové slávy psů započal svoji dráhu právě filmem Lassie se vrací z roku 1943. Strhující příběh jedné chudé rodiny, která se kvůli nedostatku peněz musí vzdát své krásné kolie Lassie. Prodá ji mylordu a jeho malé vnučce, ale věrná kolie pokaždé uteče za svým opravdovým pánem a přítelem, klukem Joem.

Jakmile odbije čtvrtá hodina, Lassie sedí pod stromem a čeká na svého přítele. Mylord se ale rozhodne vystavovat Lassie ve Skotsku, a odveze nešťastnou kolii míle a míle daleko z Yorkshiru.

Jenže Lassie využije příležitosti, uteče a vydá se na strastiplnou pouť domů. Musí bojovat o přežití před kulkami, utopením i zloději. Lassie rozhodně není jen symbol načesané nádhery, naopak je inteligentní, něžná a statečná.

Oproti některým novějším filmům působí Lassie jako mnohem realističtější a krutější. Majitelé přijdou o milovaného a obdivovaného psa, jelikož nemají peníze na žrádlo. Nový chlupatý kamarád Lassie, Tuc, brání páníčka před zloději a nasadí za něj život. Putující kolie je tak zoufalá, že před odchytávači psů vyskočí z okna. Lassie se vrací tak působí jako archetyp všech ostatních psích příběhů, začátek filmové dráhy čtyřnohých hvězd, a zároveň jeden z jejích vrcholů. Proto je pro mě také na prvním místě, novodobější filmy jakoby čerpaly z jejích námětů.

Bonus: Film obsahuje neskutečně mnoho triků, mezi některé patří štěkání, kňučení, stahování peřiny, kulhání, hrabání, nošení knížek, skákání, mrtvý pes, hlava na zem, pac, úklona… Všech devět kolií, které hrajou Lassie, byli kluci. Hlavní roli původně dostala výstavní fenka, ale poté, co odmítla plavat v rozvodněné řece, pes Pal, kterému byli pouhé tři roky, ale vody se nezalekl, režiséra ohromil a stal se hvězdou nejen jednoho, ale dalších šesti filmů. A to začínal jako uštěkaný motorky honící postrach ulice! Jeho potomci v natáčení poté pokračovali.

101 Dalmatinů

101 Dalmatinů

Film inspirovaný stejnojmennou knížkou od Dodie Smith o ukradených dalmatinech a Cruele de Vil, bohaté dámě až příliš milující kožichy. Disney natočil nejdříve kreslenou verzi, a v roce 1996 také hranou. Dalmatini jsou v ní neuvěřitelní, klobouk dolů před jejich cvičiteli!

Příběh krásně zobrazuje, jak jsme jako lidé někdy sobečtí a egoističtí, že si myslíme, že jsou zvířata hloupá, a přitom jenom nerozumíme jejich komunikaci. Ve filmu je tak vidět nejen štěkání a vytí psů jako dorozumívací prostředek, ale i ocásek myšky anebo ržání koní a bučení krav. Hlavu zmatou i králíci svými „štěněčími“ stopami. A dokonce i mývalové a vrána se přidají v pomoci malým štěňátkům.

A tak je ponaučení jasné jako zmrzlá voda, do které spadne jeden z pomocníků Cruely. Pokud nemáte to srdce mít rád a myslíte jen na svoje obohacení, skončíte obrazně i doslova ve trusu, sami, a ani tygří kožich vás nezahřeje.

Bonus: Doopravdy se natáčení účastnilo neuvěřitelných 230 štěňat a 20 dospělých dalmatinů. Takže žádných 101, ale rovných 250! Žádné štěně nebylo koupené pro film, všechna štěňátka byla najatá a po natáčení mohla jít ke své nové rodině. Veterinář spolu s trenérem navštívili všechny chovatele a vybrali ty nejzodpovědnější. Trénink či spíše hraní štěňat začalo ihned, a pokračovalo na place, když jim bylo přes dva měsíce. Pro hlavní aktéry jasně rozeznatelné podle jejich specifických skvrn nebo i černého ouška použili dvojníky štěňat – skvrny jim jednoduše předělali make-upem. Do psí zóny jen tak herce nepustili, každý se musel dezinfikovat, aby štěňata nic nechytila. I proto je navštěvovali nejdříve doma u chovatele, přesvědčili se tak, že jsou zdraví. Jeden z triků na štěňátka bylo namazané maso na obličeji herce, aby ho smečka roztomilců začala nadšeně oblizovat. Jakmile dosáhli tří měsíců už byli příliš velcí, a tak hlavní natáčení muselo být v rozmezí jednoho až tří týdnů. Tomu říkám škrtící deadline!

Psí poslání

Každý pes má své poslání. A může se vrátit splnit ho.

Světový bestseller poslední doby. Co kdyby se vás domácí mazlíček reinkarnoval do různých ras, a vždycky si k vám našel cestu? Místo strážného anděla vyvolení lidé dostanou strážného psa.

Bailey, Bailey, Bailey, hlavní hrdina takové poslání má, a tak zatímco žije jako zlatý retrívr, německá ovčanda nebo třeba corgi, dostává životní lekce, ale přitom se - stejně jako většina psů – nikdy nevzdává. Pochopit život je totiž cesta, a člověk ani pes nesmí zapomenout, že hlavní je si ho užívat. Ať už honěním slepic, vyhrabáním chcíplé kočky anebo sežráním zlaté mince (to byl, jak se ihned ukázalo, veliký omyl).

Na pozadí osudu jedné rodiny se tak Bailey neustále ptá sám sebe, když nemám pána, jaký je můj smysl? Být totiž opuštěný pes, s páníčkem bez lásky, vyhozený v odpadkovém koši, to je smutný život tolika chlupáčů. Avšak i přesto kolik životů Bailey ovlivní, a i v kolika je jen trpící přihlížející, dospívá spolu se svým páníčkem, ke kterému se po tolika životech opět vrací, k tomu, že život je tady a teď. Být šťastní a opravdu nesobečtí, to je smysl života. Ať už toho psího, tak toho lidského.

Psí poslání a pokračování Psí cesta je jedinečná knížka předvedená na filmové plátno. Psí poslání jako cesta, za níž nestojí žádný cíl. Psí poslání je projít naším lidským životem spolu s námi, někdy i několikrát, a věnovat nám lásku a přátelství. Splnit jak svůj život, tak pomoci nám s tím naším.

Bonus: Psí triky předvedené v obou filmech zahrnují honění ocasu, skákání přes záda, hrabání, úklona, držení boty, štěkání, oblizování obličeje, skoky do vody, strčení čumáku do zadku (!), synchronizované otáčení hlavy, pac, mrtvej pes, vyčůrání se na botu, hlava na zem, sednout si mezi tlapy druhého psa a křížení pacek jako známka toho, že vyčmuchal rakovinu.

Film se stal jedním z největších skandálů psího bulváru z posledních let. Po roce a půl od natáčení se totiž dostalo ven video, ve kterém je pes neochotný dál točit, jelikož nechce do tekoucí vody. Ať už se jednalo o editaci anebo ne, PR neštěstí ubralo filmu na věhlasu, což je veliká škoda, ale také snad poučení pro příště. Bailey se sice reinkarnoval, jeho herecký protějšek ale takové štěstí mít nemusí.

Lady a Tramp

Lady a Tramp

Disney klasika o lásce mezi krásnou kokršpanělkou Lady, milovaným domácím mazlíčkem, a pouličním voříškem Trampem. Příběh znovu převyprávěný v roce 2019 s reálnými chlupáči, v podání útulkového psa Monte. V nové verzi opět nechybí ďábelské siamské kočky, romantická večeře před italskou restaurací a věčný hon na Trampa, kterého pracovník útulku hodlá polapit za každou cenu.

Na pozadí lásky a důležitosti rodiny se promítá, jak se lidé zbavují psů, jakmile mají děti, jak útulky utrácí starší hafany, neboť mají menší šanci na adopci, a kde psí známka představuje vstupenku do lepšího světa, plného lásky a věrnosti jak lidí, tak psů.

Jak závěr filmu připomíná, každý hafan si zaslouží milující domov, a pokud jste na ten závazek připravení, navštivte nejbližší útulek.

Bonus: Scéna se špagetami, posunování masové kuličky a polibek mezi Rose (Lady) a Monte (Tramp), se cvičila dva měsíce. Místo špaget, které se snadno roztrhnou, použili trenéři lékořici.

Beethoven

Beethoven

Nestárnoucí klasika o uslintaném chlupatém bernardýnovi, který si vybral nejen své jméno, ale i své majitele.

Film je i trochu hrůzu nahánějící v tom, že je v něm zloduch někdo, komu většinou bezmezně věříme a svěřujeme své domácí miláčky s vědomím, že se o ně dobře postará.

Dr. Herman Varnick je moje pejskařská noční můra dodnes.

Hned po ní také prodávání štěňat ve zverimexu a stereotypizované zobrazení motorkářů jako těch, co chtějí jen zlého psa na hlídání, a pokud zlý nebude, zlým ho udělají.

Beethoven také naráží na únosy psů, což je bohužel problém i v současnosti.

Důvod, proč Beethovena milujeme a vracíme se k němu, je jednoduchý. Ukazuje nám, že psi můžou někdy slintat, pošlapat nám koberec a rozkousat bačkory, ale život bez nich by byl nudný a prázdný. Beethoven pomohl z trablů každému a změnil i nepejskaře na hrdinu a milovníka psů.

Bonus: Beethoven bylo bernardýnovo opravdové jméno, takže neměl problém na něj slyšet. Některé triky byly vytvořeny mechanickým psem nebo dokonce člověkem v psím kostýmu. Triky, které se ve filmu použily, zahrnují štěkání na povel, držení klacku a odvedení člověka na místo, otevření klece a dveří, držení a nošení jídla, válení sudů, skoky do výšky a mnohem více. Pro opravdovou cvičitelskou inspiraci se musíte podívat sami.

Hotel pro psy

Každý hafan si zaslouží domov a lásku.

Moje srdcovka o dvou sirotcích, kteří adoptují opuštěné, toulavé psy, které by jinak místní útulek utratil po 72 hodinách. Smutná skutečnost nejen v Americe, v níž jsou útulky a její pracovníci prezentováni spíše jako katové než milovníci zvířat. Příběh zobrazuje i skvělé vynálezy pro psí radovánky jako vytí na měsíc, běhání za kostí na rotopedu, sledování ubíhající krajiny ze sedadla auta, nebo automatický dávkovač na granule alias jídlo-vláček. Vynálezy ale fungují jen, dokud je obsluhují a kontrolují lidé, protože psiska nejdou naprogramovat, a tak se bez nich hotel změní v chlupatý chaos.

Smečka desítek a desítek různých ras od jezevčíků po bernardýna nejsou jen obyčejní psí bezdomovci, každý má svůj charakter a přednosti, člověk si jen musí najít čas poznat je. A ani jeden z nich nepotřebuje k opravdovému štěstí šťavnatě vonící hromadu párků. Mnohem důležitější je pro ně rodina a láska lidí.

A proč si filmu tolik vážím? Všechny scény se totiž točily s opravdovými psy, žádná animace ani počítačové efekty. To chtělo spoustu trpělivosti a lásky ke zvířatům.

Bonus: Mark Forbes, trenér pro Hotel pro psy, vedl trénink psů, ale na place bylo ve stejný čas 40 trenérů zvířat a až 70 psů. Pro natáčení paradoxně nebyl nejtěžší společný běh 70 psů, ale scény s pěti psy, kdy každý musel dělat něco jiného. Hafani měli dubléry samozřejmě ze stejné rasy a většina jsou opravdový zachránění útulkáři, včetně hlavní postavy Jack Russel teriéra Cosma. Spousta z nich byla po natáčení adoptovaná nebo si je nechali trenéři psů. Trénink před natáčením trval pro hlavní psí herce až čtyři měsíce. Spousta triků k naučení! Mezi nimi dojít na specifické místo, štěkání, vytí, nošení a držení věcí, plížení, couvání, spoustu společných scén, kdy se psi objímají, leží vedle sebe nebo se dokonce pusinkují.

Patrick

Patrick

Zatímco Američané mají věrné kolie a roztomilé kokršpaněly, britská komedie z roku 2018 vsadila na věčně nenažraného mopse Patricka. Film se nese v duchu Bridget Jones o trochu ujeté třicátnici bez přítele, která zdědí po babičce mopslíka. Nikdy psa neměla, ani nechtěla, navíc má v nájemní smlouvě, že nesmí mít žádné domácí mazlíčky.

Jelikož se ale jako správná britská učitelka nevzdává, v běhu (a to doslova!) zjišťuje, že psi nesmí čokoládu, musí se venčit, a tento specifický exemplář navíc potřebuje více pozornosti, jinak vám rozcupuje pantofle. Příliš totiž připomínaly kočku…

Ale i přese všechny trable, sežrané jídlo a chrápání jí pomohl najít důvěru v sebe sama a vytěsnit z života samotu. S čtyřnohým společníkem totiž nemusíte být dokonalý pro ostatní, protože v psích očích už dávno jste. A navíc těch sexy chlapů co potkáte!

Bonus: Mops se jmenuje Harley a paradoxně nejtěžší bylo naučit ho cupovat domácnost a krást jídlo na povel. Možná to je pro psa přirozené, ale když to má být na povel, a zároveň věrohodné, může to být trenérský oříšek. Harley ve filmu nejen otvírá ledničku, aby si ukradl večeři, ale také otvírá koš, štěká a zívá na povel, dává tlapku a hlavičku na paničku anebo nosí alias krade z obchodů hračky, které se mu líbí.

Marley a já

Marley a já

Marley aneb nejzlobivější pes na světě (nebo aspoň v první pětce podle jeho páníčka) je chodící psí katastrofa na čtyřech nožičkách. Novomanželé John a Jenny Grogan adoptují nejlevnější štěně z vrhu, a až doma zjišťují, že roztomilé štěňátko sežere cokoli, bojí se k smrti bouřky a místo normálního chození tahá, jakoby honil zajíce.

Marley je autobiografický příběh o trochu nevychovaném, ale hodně milujícím členovi rozrůstající se rodiny Groganových. A ti ho zbožňují i přes všechny jeho lotroviny, možná právě pro ně. Nejen milovníci labradorů se musí bránit slzám smíchu při Marleyho vyhození ze cvičáku, posrání psí pláže, sežrání zlatého řetízku, a jeho následného nalezení v exkrementu, skokům do bazénu a ukradení spoďárů.

Marley se nevědomky stal místo náhrady za dítě prvním členem rodiny, páníčkovým zdrojem novinářské inspirace a nejlepším přítelem dětí. Pro hafany jsme totiž výjimeční, nemusíme být nejúspěšnější, nejkrásnější a nejchytřejší. Stačí, že jim dáme své srdce, a oni nám dají své.

Bonus: Marleyho hraje dohromady 22 psů. A jeho (či jejich?) neustálé pusinkování a oblizování lidí bylo docíleno dětským jídlem pomazaným na obličeji herců. Také jeho neustálé žvýkání a trhání gauče nebo podlahy bylo speciálně naučení trik, aby se to snažil „přinést“, a poté vyplivnout zbytky. To muselo být bordelu na place!

Při scénách v autě byl trenér schovaný vzadu, aby pomohl dávat povely jako seď nebo štěkej. Mezi další použité triky patří hrabej, přines, ke mně, drž. Scéna s překousaným vodítkem je jen dopředu roztržené vodítko. A dramatický výběh na stadion a přerušení hry je překvapivě opravdu natočené během utkání baseballu a jeden z Marleyů měl prostě běžet po schodech a přinést míček. Obvyklé večerní pití ze záchodu bylo docíleno schovanou psí miskou v záchodu. Ulevení si v moři byl target, kde si Marley sednul, aby to vypadalo, že potřebuje na záchod. A sežrání řetízku? Jednalo se opravdu o řetízek, ale připevněný na klacíku, aby se lépe držel. Žádný chlupáč ho doopravdy nesežral. A nakonec, závěrečná scéna u veterináře byla jen nacvičený trik, aby pes ležel nehnutě s hlavou dolů. Zavření víček je jen zanimované.

Jako kočky a psi

Kočičí invaze se blíží.

Odvěké nepřátelství mezi psy a kočkami v komediálním filmu o tom, jak tajní psí agenti zachraňují svět před ďábelskými kočkami, které ho chtějí ovládnout a zbavit se jich, nejlepších přátel člověka. Domácí mazlíčci jsou nejen organizovaní a chytřejší než si lidé myslí, ale také umí mluvit.

Hlavní roli dostalo štěně bígla Lou. Ten chtěl mnohem více dobrodružství než do rodiny, a také z kluka, který ho chce pojmenovat Loser (=Lou), není nadšený. Musí ale splnit tajnou misi, jelikož otec rodiny vyvíjí lék na alergii proti psům, což by jim dalo výhodu před kočkami. Ty se proto rozhodnou vakcínu i celou rodinu unést. Lou tak musí nejen svoji rodinu, ale i zbytek světa, ochránit před kočičí invazí.

Na pozadí lehké komedie příběh poukazuje na to, jak si vybíráme mazlíčky podle roztomilosti, jak někteří chlupáčci končí opuštění a odhození jako odpadky, ve kterých se musí živit, anebo jak spousta lidí trpí alergií na srst, i kdyby by psa nebo kočku moc chtěli.

Bonus: Mezi triky nacvičené pro film patří tahej, štěkej, úklona, válení sudů, roztomilé naklonění hlavy na stranu, držení novin, hrabání, přihrávání míče, mrtvej pes, plížení anebo tahání telefonního sluchátka. A samozřejmě psi a kočky oproti filmovému scénáři spolu museli vycházet, aby mohli hrát ve stejné scéně.

Režisér Lawrence Guterman se snažil obsadit co nejvíce scén s živými chlupáčci, jen pokud scéna byla příliš nebezpečná anebo fyzicky nemožná, použilo se CGI anebo loutky.

Pro 50 zvířecích herců se připravilo trénovací a hrací zařízení, kde si mohli mazlíčci odpočinout, hrát a nechat se rozmazlovat. Hlavní roli Loua dostal dvouletý malý bígl. S tím si trenérka hrála každý den, aby v něm podpořila štěněčí chování. Roli jeho mentora a ochránce Butche hraje pes zachráněný z útulku.

Sněžní psi

Kdo se ukáže jako alfa v psím spřežení na Aljašce?

Siberští husky v hlavní roli komedie o tom, jak se zubař z Miami dostane až na Aljašku, aby zde pochopil, proč ho jeho biologická matka nechala adoptovat a žila musherovskými závody se svojí smečkou psů. Nejdříve netouží po ničem jiném, než se vrátit do tepla a pohodlí s mobilním signálem, ale čím více poznává svoji zděděnou smečku psů a místní krásku, Alaška mu začne přirůstat k srdci.

Hlavní hrdina je stejný outcast jako borderka, která mu patří a která si přeje táhnout sáně, i když není tak velká a silná jako husky. Oba všem dokážou, že hlavní není vyhrát, ale nevzdávat se. A přežít tu pekelnou zimu aljašských ledových plání.

Bonus: Psí triky zahrnují pití piva, přisunutí misky čumákem, tahání za bundu, vrčení a štěkání, kousání bot, prostrčení hlavy do trička, hrabání. Hrabání bylo natočeno jednoduše tím, že trenér schoval pod sníh pamlsky a pes je zavětřil a vyhrabal.

Pivo, které pes ve filmu pije, byl kuřecí vývar. Ten samý pes byl i nacvičený na povel schovej se pod stůl, aby to vypadalo, že se přicházejícího herce bojí. Jedna z nejvtipnějších scén se psy na lehátkách byla nacvičená, chlupáči byli navyklý i na sluneční brýle. Filmové mluvení a mrkání byla dodělané samozřejmě až v postprodukci.

Liška, kterou psí smečka honí, byla vycvičená přiběhnout na zavolání, takže to vypadá, že utíká před psy. Skunk si zahrál ve scéně v autě, kde je schovaný trenér, jenž mu dá povel zvednout ocas. Podobně vytrénovaný byl i medvěd zvedající se na zadní nohy. A pak ať si někdo stěžuje, že vycvičit domácí mazlíčky je těžké!

K-9 Můj přítel se studeným čumákem

Tvrdý policajt a ještě tvrdší policejní pes.

Vejít se do deseti nejlepších filmů je jako snažit se narvat labradora do postroje velikosti S. Je to nadlidský úkon, a tak jsem musela číslo deset roztáhnout do jedenáctky, jelikož opomenout Jerryho Lee by byla prostě filmová ostuda.

K-9 mě ihned při úvodních titulkách uhodil do očí. Jako jeden z mála psích filmů dal do úvodních titulek jako největší hvězdu právě německého ovčáka Jerryho Lee.

K-9 je pro nepejskaře detektivka. Pro mě to je vyprávění o dvou duších, jež zanevřely na svět, a nechtěly parťáka. Michael Dooley jako tvrdohlavý osamocený policista, Jerry Lee jako pes, který toho viděl za svůj život už příliš a stres se na něm podepsal. Ale jako správní policisté se nikdy nedokážou pustit případu, potom co se do něho jednou zakousli.

Příběh je kombinace kriminální komedie a psího filmu, kde se nenápadně ukazuje, jak policejní psi někdy mají své „práce“ příliš, jak je špatné si vzít psa a nevědět o něm nic (hlavně pokud jste dosud chovali jen akvarijní rybičky), jak mnoho lidí svaluje vinu za svůj život na čtyřnohé společníky, a v neposlední řadě jak je zbytečné a hloupé křičet na zvířata.

Naštěstí si Michael poté, co mu Jerry Lee zachrání život, uvědomí svoje chyby a přijme ho jako policajta, parťáka a rodinného společníka. Kéž by bylo více takovýchto chvil i mimo filmové plátno!

Bonus: Mezi triky Jerryho Lee (alias Rando) patří štěkání, vrčení, cenění zubů, stydění se, plížení, hrabání do sedačky s drogami, pusinky, hlavička na zem, pití z brčka, skákání – na stůl nebo do okna aut anebo rozkousání deodorantu (kdo by chtěl smrdět jak člověk, že?!).

Čtěte dál

Kontakty

verca.loudova@seznam.cz

facebook.com/CestujiciPes

instagram.com/lilly_thetravelingsheltie

Site © Veronika Loudová

Design © Juraj Simlovic

Made with this text editor.