Nizozemsko se psem aneb vánoční Haag

Koho by nelákalo vánoční cestování do Haagu, třetího největšího města Holanska? Do sídla krále, parlamentu a vlády jsme se tak vydali i s Lilly. A stálo to rozhodně za to!

Nejvyšší lidé světa, co milují kávu a dostali nás na tulipány. A psy milují stejně jako my.

Od paláců po pláže. Haag se pyšní jak historickými památkami, tak výhodnou pozicí u moře. A samozřejmě je to sídlo 150 mezinárodních organizací, včetně Mezinárodního soudního dvoru.

Do Nizozemska stačí hafanům mikročip, očkování proti vzteklině a samozřejmě platný psí evropský pas.

Dog-friendly hotel v Haagu najdeme celkem hravě. Stačí na booking.com zašrtnout, že máte chlupáče, a nabídek se objeví relativně dost. Jen pozor, většina hotelů chce za čtyřnohého společníka připlatit. My dali za celý pobyt psí poplatek 25€, ale některé hotely měly podobné sumy za noc. Doporučovala bych proto se zeptat dopředu přímo hotelu.

Náš hotel se nachází hned na pláži Kijkduin, a jelikož je zima, celá pláž je dog friendly. Od května sem nesmí, musí se proto poodejít trochu dál, ale rozhodně se dá na pláž s chlupáčem i v létě.

Lilly na nic nečeká a vrhá se do moře. Na Haag je ale relativně chladno, okolo nuly. Dokonce i písek se třpytí zamrzlým sněhem.

Po procházce po pláži nasedáme do autobusu do centra Haagu. V autobusu stačí hafan na vodítku, nikdo po nás žádný náhubek nechtěl, a ani ho nevidíme na ostatních psích spolucestujících.

Pokuta za neuklízení exkrementů je až přes 100€, takže sáčky vždy s sebou. V Haagu se také platí poplatek městu za chlupáče, ale jen pokud byste se sem chtěli přestěhovat.

Historické centrum se v prosinci mění v kluziště. Od Budovy Paláce míru (Vredespaleis), kde sídlí Mezinárodní soudní dvůr, kloužeme centrem k vánočním trhům naproti historickému muzeu.

Cestou obdivujeme Noordeinde palác, kde přebývá král Willem-Alexander s královnou Maximou, parlament v Binnenhofu, a nespočet muzeí a kostelů.

Vánoční trhy jsou tu veliké, hlučné a nabízejí jeden lépe vonící stánek než druhý. Lilly se inhed nabízí, že ochutná i za nás. A mě zahřívá svařák, bohužel psí variantu nemají, a tak začně klepat kosu i chlupatá šeltie. Obracíme se proto nazpátek. Slibujeme si, že se vrátíme v létě, a uděláme si piknik v jednom z mnoha krásných parků - Scheveningse Bos, Westbroekpark nebo Clingendael, který se pyšní japonskými zahradami.

Nizozemsko je přátelské království jak pro dvounohé, tak čtyřnohé cestovatele. Místo hor dostanete nádech historie a umění, procházky po pláži a květinové zahrady.

Čtěte dál

Kontakty

verca.loudova@seznam.cz

facebook.com/CestujiciPes

instagram.com/lilly_thetravelingsheltie

Site © Veronika Loudová

Design © Juraj Simlovic

Made with this text editor.