10 top výletů se psem po Anglii aneb to nejlepší, co navštívit nejen s čtyřnohým společníkem

1. Hyde Park

Adrenalin, krocení dvou přírodních živlů a rozrážení zpěněných vln. Pevně svírám lano, zatímco fenka sedí na přídi a uši jí povlávají ve větru. I taková může být dovolená, pokud se vydáte do polského Bobięcina na kurz jachtingu.

Hyde Park

Skoro každý někdy zavítal do Londýna. Pokud se rozhodnete vyrazit na dovolenou anebo se do bijícího srdce Británie přestěhovat, Hyde Park je největší a z mého pohledu i nejkrásnější park v Londýně.

Jeho výhoda je i pěší dostupnost k St. James Park, který přímo vede k parlamentu, Big Benu, London Eye až po Tower Bridge. Procházka sice trvá okolo dvou tří hodin, ale stojí za to. Doporučuju vystoupit na metru Lancastre Gate a na chvíli se posadit u vodotrysků Italian Gardens.

2. Windsor

Windsor

Královské sídlo co by kamenem dohodil z centra Londýna. Na prohlídku hradu a kostela sice chlupáči nemohou, ale pět minut od něho se rozpíná do okolí Windsor Great Park.

Nádherný park se stády pasoucích se jelenů a historií sahající až k Vilému Dobyvateli, a z nedávné doby slavné také svatbou prince Harryho s Meghan Markle. Windsor je skvělé místo ke kombinaci poznávaní historie a zároveň možnosti pikniku a krásné procházky, kterou jistě hafani ocení.

3. Lake District

Lake District

Angličany milovaný národní park, který nabízí vše pro milovníky přírody, od jezer, vodopádů a po nejvyšší horu Anglie Scafell Pike, nemluvě o mořských plážích a malebných farmářských vesničkách.

Jeho jezera se často využívají k natáčení filmů, například Derwentwater se objevil v Star Wars The Force Awakens. Hafani jsou vítaní v ubytováních, hotelích a samozřejmě i na horách. Pokud se překračuje louka s pasoucími ovcemi a krávami, musí být na vodítku, jinak žádné zákazy neplatí, stačí se jen kochat nádhernou přírodou.

4. Winterton-on-Sea

Winterton-on-Sea

Pláž na východě anglického pobřeží, kousek od Norwitch. Sice je neznámá většině obyvatel, ale pokud ji navštívíte, především na jaře, zažijete nejen krásnou procházku podél písčité pláže obklopené dunami, ale také máte možnost spatřit divoce žijící tuleně a jejich mláďata. Ta si hrají v moři anebo leží na pláži společně s rodinou. Naprosto jedinečný zážitek!

5. White Cliffs of Dover & Seven Sisters

Seven Sisters

Pokud do Anglie jedete z Francie lodí nebo Eurotunelem, skončíte na anglické půdě blízko nebo přímo v Doveru. Nad přímořským městečkem se ční starobylý hrad přístupný i hafanům.

Po prohlídce se vydejte podél moře na slavné White Cliffs, bílé útesy nad mořem, proslavené například ve filmu Harry Potter.

Pro psy dobrodruhy bych doporučila je mít na vodítku, protože útesy jsou zrádné a je nejlepší držet se pěšiny. Nedávno se kus útesů zřítil do moře, takže opatrně. V létě se otevřená planina také pořádně ohřeje, a tak je ideální mít dostatek vody a vydat se na cestu brzo ráno anebo k večeru.

6. Cornwall

Cornwall

V době pandemie se většina Londýňanů mohla přetrhnout získat v Corwallu pronájem. Proč? Je to jejich letní přímořské letovisko. Oblíbená destinace pro rodiny s dětmi ale i pro surfaře kvůli vysokým vlnám a průzračným lagunám.

Nejen pro pejskaře nabízí tzv. South West Coast Path – několikadenní pěší výlety podél pobřeží nad útesy okolo celého jihozápadního ostrova. Já bych to také nazvala “vstupte do světa jurského parku“, protože dodnes se tu dají nalézt zkameněliny a vyplavené části dinosaurů – anglicky pod názvem Jurrasic Cost. Pokud máte více dní, začněte na poloostrově Portland a pokračujte podél moře na západ.

Chlupáči mohou na většinu pláží, jen ty přímo v městečkám mohou mít vyhrazenou část, kam nesmí, ale stačí poodejít o kousek dál a věřte mi, v Cornwallu je dost místa pro všechny.

7. Peak District

Peak District

Národní park Peak District se rozkládá na 1,440 km2 a pro páníčky je to oblíbené vycházkové místo.

Kromě krásné přírody nabízí pro hafany i prohlídku po zahradách Chatsworth, nádherné historické budovy, známé především z filmu Pýcha a Předsudek. Kdo by se nechtěl přenést do 18. století a potkat pana Darcyho?

A po prohlídce ve stopách Elisabeth Bennet na pěší výlety po okolí, například ke slavným The Limestone Way, 46 mil dlouhé trati, jež vede mezi vápencovými skalami.

8. Yorkshire Dales

Yorkshire Dales

Národní park, přímý soused s Lake District, a proslavený milovanou knihou Jamese Herriota o zvěrolékaři žijícím a pracujícím v této nádherné rurální oblasti Anglie.

Může se pyšnit sítí vodopádů, zelených kopců jak z Pána Prstenů a všudypřítomným ptactvem a rohatými krávami Highland Cattle. Stojí zato navštívit vodopády Aysgarth Falls a Ingleton, kde se sice platí vstupné, ale pouze za lidské návštěvníky, psi jdou zadarmo.

Krásné jsou i jeskyně Ingleborough Cave, samozřejmě přístupné i pro psy.

9. Stonehenge

Stonehenge

Nejslavnější prehistorický monument na světě se nachází necelé dvě hodiny od Londýna.

Vydat se po stopách neolitických předků se dá i psem, avšak po vnějším kruhu okolo Stonehenge, do kruhu na prohlídku psi nesmí. Hafani sice nesmí až k monolitům, ale dá se projít z blízkosti několika metrů okolo nich.

Já bych doporučila začít z opačného směru, od menšího kruhu Woodhenge, tvořený šesti soustřednými ovály stojících sloupů. Ke Stonehenge je to hodinová procházka vyznačenou turistickou cestou.

10. Audley End House

Audley End House

Audley End House je jakobínský venkovský dům z počátku 17. století.

Připomíná spíše zámek a má hned několik zajímavostí – kromě blízkosti z Londýna nabízí domácí občerstvení, rozkvetlé záhonky květin, dlouhé hektary parku, přímo se nabízející k odpolednímu pikniku, Lilly a mě se líbila i prohlídka oranžerie a koňských spřežení z předminulého století.

A proč se vydávat tak daleko na dovolenou?

Zaprvé, za posledních šest let jsem tu neviděla jediné klíště.

Většina ubytování, hospod, vyhlídkových lodiček, prohlídek jeskyň anebo hradů je dog-friendly.

A zatřetí, nikdy nikde nepotřebujete náhubek, což je výhoda hlavně v létě, kdy chlupáčci potřebují chladit, což jak všichni víme, dělají právě otevíráním tlamy.

Kam vyrazit nejdřív?

Tyto výlety se vztahovaly jen k Anglii. Podívejte se také do Skotska, a vše o výletování ve Walesu najdete v článku o plavání s tuleni a honění se s ovcemi. A pokud ještě nevíte, jestli je Británie destinace pro vás, všeobecné informace jsou v článku Británie & Londýn.

Čtěte dál

Kontakty

verca.loudova@seznam.cz

facebook.com/CestujiciPes

instagram.com/lilly_thetravelingsheltie

Site © Veronika Loudová

Design © Juraj Simlovic

Made with this text editor.