Přírodními divy Irska aneb dovolená mezi skřítky a vílami

Z Británie je to do Irska kousíček, a tak jsme vyrazili na roadtrip poznat krásy tohoto upršeného ostrůvku, jež skýtá tolik přírodních krás, kolik si jen můžeme přát. Strhující útesy, dramatické vodopády, hrady a bouřlivá minulost. Pro toulky divočinou se psem je Irsko zelený ráj.

Roadtrip Irskem.

Do Irska pro hafana potřebujete EU cestovní pas s platným očkováním proti vzteklině, odčervení a čip. Odčervení musí být podané ve lhůtě 24 až 120 hodin před cestou. Všechny podrobnosti týkající se ošetření musí být zaznamenány do pasu zvířete nebo do veterinárního osvědčení EU.

Cestovat lze letadlem, anebo dojet do Británie autem a svézt se trajektem. Trajekt z Walesu do Dublinu trvá okolo čtyř hodin. Psi musí zůstat v autě po dobu plavby. Chlupáči by měli proto být zvyklý na auto, a nejlépe i na boudičku, aby se cítili bezpečně. Vprostředku plavby se dá pes zkontrolovat, stačí říct pracovníkům trajektu v info centru. Výhoda trajektu spočívá v tom, že jsou čtyřnozí cestovatelé zadarmo. Po přistání irská border control jen zkontroluje Lilly pas a odčervení, a jsme v Dublinu!

Do Irska potřebujete EU psí cestovní pas s platným očkováním proti vzteklině, odčervení a čip.

Nejlepší čas na dovolenou v Irsku, pokud nejste rosnička, je na přelomu května a června. Je to podle mojí irské kamarádky kouzelný čas, kdy máte vyšší šanci, že nebude celou vaši dovolenou pršet. Musím přiznat, že měla pravdu. Pršelo nám na tamější poměry opravdu minimálně.

Přes Booking.com objednáme dog friendly ubytování.

Jediné, co bych doporučovala objednávat několik měsíců dopředu je výlet na ostrov Skellig Islands, proslavený Star Wars filmy jako útočiště Luka Skywalkera. Za den smí na ostrov jen určitý počet lidí, a tak je třeba rezervace týdny a týdny dopředu (na ostrov se jezdí od května do konce září). Hafani na ostrov bohužel nesmí, ale pokud seženete hlídání, za ten zážitek to rozhodně stojí. Pokud nechcete hafana nechat samotného na ubytování po dobu cc 4h, lze se jít aspoň podívat do Portmagee. Z této malebné přístavní vesničky je to kousek pěšky na Kerry Cliffs, s podobně strhujícími útesy a rozmanitými druhy ptáků.

Dublin

Dublin, i přesto, že je to hlavní město, působí uvolněně, přátelsky, a tak největší potíž je rozumět místnímu dialektu.

Z parku Phoenix okolo slavného pivovaru Guinness, St Patrick's Cathedral až k slavné Trinity College je to pěšky okolo hoďky a půl. Cestou lze zastavit na ochutnávku místního piva a tradičních velkých sendvičů.

Dublin poté navečer opouštíme a směřujeme do nejbližšího národního parku Wicklow. Spíme ve velkém domě, který hlídají dva poníci a stádo ovcí. Prostě irská idylka.

Wicklow Way

Po cestě do národního parku Wicklow druhý den zastavujeme u vodopádů Powerscourt Waterfall. Irové zde grilují své steaky a očividně si užívají krásného dne. My jen závistivě zavětříme lahodnou vůni, ale musíme dál. Hlavní bod výletu je totiž výšlap na Djouce Mountain okolo jezera Lough Tay. A rozhodně stojí zato!

Killarney

Killarney národní park v oblasti Kerry je asi nejpopulárnější dovolenkové místo. Lze tu proťapat 200km na Kerry Way walking trail (pěší trasa skrz tento nádherný park).

Chlupáči jsou vítáni, jen na některých místech musí být na vodítku, kvůli ochraně parku a pasoucím se ovcím.

V Killarney se necháváme kochat výhledy na hoře Torc Mountain, na níž lze dojít za dvě hodiny od parkoviště s vodopádem Torc Waterfall.

Po výletě zastavujeme i na prohlídku jeskyň Crage Cave. Lilly držím v náručí, a tak nikdo nemá se psem v jeskyni sebemenší problém.

Na další den se necháváme svézt na jezeře lodí z Library Point, okolo hradu Ross. Chlupáči se smí plavit také, a tak můžeme sedět v teple uvnitř, anebo se jít vystavit větru na zádi.

The Gap of Dunloe

Následující den nahodíme batůžky a dobrou obuv. Čeká nás podle mého nejhezčí výlet v Killarney do The Gap of Dunloe. Bearna an Choimín je horský průsmyk, který odděluje pohoří MacGillycuddy's Reeks na západě od pohoří Purple Mountain Group na východě. Jen opatrně, po cestě jezdí koňská spřežení s turisty, ale i auta. Pes na vodítku je nutností. Nic z toho ale neubírá na kráse tohoto místa, a navíc je to skvělá příležitost popovídat si s místními o pivu, ovčáckých psech a umění stříhání ovcí.

Dingle

Z Killarney je to kousek do Dingle. Podél poloostrova Dingle vede turistická přímořská cesta. Napojujeme se na ni z Ventry až do Dunquin, okolo Dunmore Head s vyhlídkou na Blasket Island, další místa proslavená Star Wars. Ale ať jste nebo nejste fanoušek Star Wars, místní pobřežní krása, plachtící papuchálci a sytě zelená tráva v kontrastu s temně šedými útesy stojí za návštěvu všem.

Cliffs of Moher

Po týdnu na jihu Irska nasedáme do auta a směřujeme na sever po západním pobřeží. Turisticky nejobletovanější útesy Cliffs of Moher jsou jedna ze zastávek, ale jelikož z nich okolo pobřeží na pěší výlet nesmí psi (jen okolo turistického centra útesů), pokračujeme brzo dál.

Na prohlídku Kylemore Abbey, gotického benediktinskýho kláštera, zrekonstruovaném ve viktoriánském stylu.

Pivo Guinness, hora mušlí a grilované ryby nás doslova a do písmene uspí.

K večeru si vyběhneme kratší trasu Diamond Hill v národním parku Connemara, a pak už jen spokojeně zalezeme ke krbu do restaurace, kde si užíváme pravého irského pohostinství.

Achill Island

Nejzápadnější cípek Irska je u vesničky Keem, v níž zaparkujeme a pak už jen neznačenou cestou směřujeme k bodu před sebou.

Achill Head, součástí pěší trasy Wild Atlantic Way, je formace útesů tyčících se z atlanského oceánu. Je to perla irského ostrova a nejsou tu skoro žádní turisté.

Máme modré nebe a teplotu přes dvacet stupňů, ale i kdyby pršelo, navždy pro mě bude Achill Head dech beroucí nádhera, s bílou písečnou pláží, průzračným mořem a nebezpečnými útesy. Rozhodně to ale není výlet pro lidi se strachem z výšek, a hafani musí být na vodítku, cesty jsou tu zrádné.

Slieve League

Druhý den pokračujeme v duchu výšlapů okolo oceánu na The Pilgrim's Path z Slieve League.

Túra vede k jednomu z nejvyšších mořských útesů v Evropě, Sliabh Liag. Sledujeme starodávnou cestu údolím ve tvaru písmene U mezi horou Leargadachtan a mořskými útesy v Shanbally s výhledem na malou rybářskou vesnici Teelin v jihozápadním Donegalu. Jestli si mám vybrat, jaký výlet byl nejhezčí, Sliabh Liag bude určitě figurovat na prvním místě.

Giant's Causeway

Hustě prší, a tak výlet v národním parku Glenveagh na Mt Errigal vzdáváme, a raději zastavujeme u Glenveagh Castle. Výlet k hradu je upršený, zato ale překvapivě romantický, okolo jezera a pěstěných zahrad skýtající květiny a stromy dovezené z celého světa.

Naštěstí druhý den máme opět modré nebe, a tak si protáhneme nohy a ťapky na Giant's Causeway v Severním Irsku.

Giant's Causeway je UNESCO chráněná oblast asi 40 000 do sebe zapadajících čedičových sloupů, které jsou výsledkem prastaré erupce sopečné pukliny.

Nachází se v hrabství Antrim na severním pobřeží Severního Irska, asi tři míle severovýchodně od města Bushmills. Lidé i hafani se po nich smí projít a vyfotit se s něčím tak unikátním.

Pokud máte pro strach uděláno, dá se zde projít i po lanovém mostu Carrick-a-Rede na malinkatý ostrůvek. A za zmínku stojí i zřícenina Dunseverick Castle.

The Dark Hedges

Nejen pro fanoušky Hry o trůny zaujmou určitě The Dark Hedges. Tuto krásnou alej buků vysadila rodina Stuartových v osmnáctém století. Byla zamýšlená jako působivý krajinný prvek, který má zapůsobit na návštěvníky sídla Gracehill House. O dvě století později zůstávají stromy dechberoucím pohledem a staly se jedním z nejfotografovanějších přírodních jevů v Severním Irsku.

Podobně populární turisty jsou i Cushendun Caves, opět proslavené Hry o trůny.

Glenariff Nature reserve

Stále ještě v Severním Irsku, Glenariff je lesopark rozkládající se na více než 1000 hektarech s osázenými lesy, jezery, venkovními rekreačními prostory a chráněnými oblastmi.

Doporučila bych tu zastavit a projít si alespoň Waterfall walk trail okolo nádherných vodopádů. Procházka vede dolů malebnou říční roklí s cestičkami vysekanými do útesů a dřevěnými chodníky na kůlech – ideální pro pozorování velkolepých vodopádů.

Belfast

Než dorazíme do hlavního města Irska, obdivujeme Carrickfergus Castle, normanský hrad na severním břehu Belfast Lough.

Večer trávíme v Belfastu, procházkou po městě tolik zmítaném dějinami, které jsou promítnuté nejen do jeho stěn. Naštěstí nacházíme dog friendly hospodu a zkoušíme místní ale. Irové s námi souhlasí, nejlépe se prý poznává zdejší kultura pivem a povídáním.

Slieve Binnian

Slieve Binnian je jedno z pohoří Mourne Mountains, 9 km severně od Kilkeelu. Je to třetí nejvyšší hora Severního Irska se 747 metry. Vrchol je široký a plochý se skalnatými tory na severním a jižním konci. Vítr tu dosahuje takové síly, že mám strach, že mě i Lilly odfoukne. Naštěstí se ale nikdo z nás nestal živým paraglidem, a ve zdraví sejdeme až k vodní nádrži a campingu pod ním.

Irsko, ostrov prodchnutý kouzly

Poslední den výletu dojedeme do Dublinu a trajektem se vracíme zpátky do UK. Tentokrát nás ani psa nikdo nekontroluje.

The world is full of magic things, patiently waiting for our senses to grow sharper.

Jak by řekl irský poet William Butler: Svět je plný kouzelných věcí a trpělivě čeká, až se naše smysly zbystří. A já si myslím, že jsem jedno takové místo právě navštívila.

Čtěte dál

Kontakty

verca.loudova@seznam.cz

facebook.com/CestujiciPes

instagram.com/lilly_thetravelingsheltie

Site © Veronika Loudová

Design © Juraj Simlovic

Made with this text editor.