Farmaření ve Švédsku se psem aneb práce, pravidla, prasátka

Švédsko, krásná země, kde mají klasy barvu zlata, v ohradě se procházejí statní hnědáci po zastřiženém trávníku podle normy a kde pláže přímo vábí ke koupání. A stejně tak i vašeho pejska.

Dvě zvířátka v Malmö.

Pokud se rozhodnete navštívit Švédsko se psem, musíte mít očkovací průkaz, čip a povinná očkování (tj. očkování proti vzteklině).

Dříve bylo nutné sérologické vyšetření na vzteklinu, ale od roku 2012 je tato povinnost zrušená.

Sbalíte se a můžete vyrazit, otázka ale nastává, jakým dopravním prostředkem? Letadlo je nejrychlejší, ale drahé a pro psa stresující, proto jsem já se svojí labradorkou zvolila auto a z Rostocku trajekt, můžete ale jet i celou cestu po pevnině přes Dánsko, nevýhodou při tomto druhu cestování jsou poplatky za benzín, za mosty z Dánska do Švédska a také jistý psychický poplatek, kterým je únava. Naopak na trajektu máte klid na odpočinek s vyhlídkou na moře, ale jako při každém cestování se zvířaty, i tady je ALE. Musíte totiž koupit kajutu, což stojí více než jen postávat na přídi. Při pěkném počasí lze sedět venku i se psem, ani švédský trajekt ani polský s tím neměl problém. Pokud ale použijete trajekt přes noc, krásně se vyspíte, pokud ovšem vy nebo váš pes netrpíte mořskou nemocí, která by se ale ozvat neměla, trajekty jsou povětšinou klidné, že ani nevíte, jestli plujete přes moře anebo sedíte v pražském metru.

Jakmile dorazíte do Švédska, první, co udělejte, je vytáhnutí vodítka. Bohužel to jsem nevěděla, a tak se moje labradorka se mnou v klidu koupala u jezera, obklopeném pláží přeplněnou Švédy a až po chvíli jsem si uvědomila, že jediný další pes, husky, je na vodítku a toužebně kouká na moji fenku. V Trelleborgu na pláži pak na mě vyběhl rozzuřený Švéd, že jestli ji ještě jednou uvidí na volno, zavolá odchytávací službu, protože pes bez vodítka znamená, že se o svého psa nestarám, a tedy by mi měl být odebrán. Jistě si umíte představit moje zděšení, před očima mi vyvstal obrázek, jak mi ji odváží v zamřížované kleci chlápek s vražedným výrazem v očích a se smrtící injekcí v ruce.

Za necelé dva měsíce, které jsem s ní strávila v této zemi, jsem ale nikoho podobného tomuto muži nepotkala, Švédi nejsou zlí na psi, jen mají přísné zákony, a tak psa bez vodítka nepotkáte. Většinou vidíte velká plemena, ale všichni jsou bez jakékoli známky neposlušnosti a toulající se pes bez pána je tu mýtus, kterému nikdo neuvěří. Po nějaké době mi bylo vysvětleno, že páníčci pouští psy na pláž v noci, a tak si i vodomilní pejsci mohou zaplavat. Já jsem ji ale pustila, když jsme lezli po příkrých skalách, nebo u moře, samozřejmě ne na pláž, kde by byli lidé. Značené pláže mají přímo cedule se zákazem vstupu psů, ale upřímně, Švédsko je veliká země, vždy najdete nějakou opuštěnou plážičku jen pro vás.

Vikingský život

Díky Evropské unii nikdo ani moje, ani doklady hafana vidět nechtěl, ale tento národ je na dodržování zákonů opravdu závislý, proto bych nedoporučovala snažit se cokoli porušit.

Psi smí i do restaurací, především do těch s venkovním sezením, ale navštívila jsem se psem i vikingské muzeum, podobné našemu skanzenu, i námořní, umístěné v několika malých domečcích. Bydlela jsem na statku, ale do kempu přijímají psy, pokud chcete spíše přespat v domě Švédů, vždy u silnic uvidíte nabídku a záleží Švéd od Švéda, jestli smíte mít v pokoji psa. Díky Evropské unii nikdo ani moje, ani doklady hafana vidět nechtěl, ale tento národ je na dodržování zákonů opravdu závislý, proto bych nedoporučovala snažit se cokoli porušit.

Nekvalitní granule ze supermarketu Willis pořídíte za 180 švédských korun za 14 kg, ve zverimexu pak čekejte ceny závratně vyšší, určitě doporučuji přivést si vlastní, je tu prostě draho. Žádná nemoc tady vašemu pejskovi nehrozí, snad jen pár klíšťat číhá zákeřně ve křoví, a pokud máte velmi přítulného pejska, dejte pozor, aby se vám nemazlil i s mrtvou rybou, dopadá to pak totiž tak, že vám musí veterinář zaslat šampon z Čech až do Švédska.

Výlety můžete podnikat k pobřeží, do národních rezervací i do měst, pes jako vždy na vodítku. Nenechte si ujít koupání u Kullbergu, odtrhněte se od hloučku lidí a na kamenitém břehu můžete obdivovat metrové vlny a pokud se nebojíte porušit zákon a pustíte do nich i vašeho pejska, pro všechny to bude nezapomenutelný zážitek. Já jsem měla možnost Amy seznámit i s prasátky, na které nehorázně žárlila, ale i přesto zvědavě nakukovala, kdo že jsou ty chlupatá mimina.

Pes je nejlepší přítel člověka a při troše snahy může být i nejlepší cestovatel, ochránce a pomocník na všech vašich cestách. Já jsem to tak zažila.

Cestování se zvířaty není jednoduché. Pokud ale pominete počáteční nesnáze a vámi těžce vydělané peníze utíkající z účtu, zjistíte, že jste si upevnili vztah s vaším domácím mazlíčkem. Ten měl nejen možnost být stále s vámi, ale také poznal moře a písečné pláže, vzduch prosycený solí, ladné pohyby koní, procházejících se středem města, či zvědavé krávy (před kterými se možná schová za vás se zděšeným výrazem v očích a sklopenýma ušima).

Čtěte dál

Kontakty

verca.loudova@seznam.cz

facebook.com/CestujiciPes

instagram.com/lilly_thetravelingsheltie

Site © Veronika Loudová

Design © Juraj Simlovic

Made with this text editor.