Hersenwerk aneb hlavolamy pro psí hlavičky

Hersenwerk jsou jednoduše řečeno hlavolamy pro psa. Mě uchvátily díky svojí všestranosti a pomoci v zrelaxování a uvolnění hafanů po jakékoli stresové činnosti.

Sbírka tříděného odpadu alias nejlepší domácí hlavolamy.

Proč hlavolamy?

Účastnila jsem se několika seminářů s instruktorkami hersenwerku Ivou Paštovou a Šimonou Drábkovou. Pro všechny zájemce můžu jedině doporučit! :)

Při hlavolamech používají hafani všechny smysly, zlepšují si koordinaci těla, zvyšují svoji mozkovou činnost, sebedůvěru a sebekontrolu.

Psích hlavolamů je nespočet. Můžete je koupit anebo vytvořit z věcí doma, takže vás nic nestojí a psa zaměstnají, uvolní a zrelaxují.

Moje labradorka Amy se nakonci svojí nemoci nemohla hýbat, a tak jsem ji s hlavolamy mohla alespoň mentálně zaměstnat.

Nyní trénuju hlavolamy od štěněte s Lilly. Lilly byla jako malé štěně trochu bojácná a stydlivá, ale díky socializaci a hlavolamům je z ní sebevědomý pes, který se nebojí nových povrchů, zvuků a předmětů. Navíc je to ten typ akčního psa, který by nejraději pořád něco dělal, takže se po procházce ještě dounaví přemýšlením.

Jak začít

Lilly se už nebojí zvuku, co vydávají kinder vajíčka, a hezky hledá ňamky.

Po vzoru instruktorky hersenwerku Ivy Paštové máme dva typy hlavolamů, ham a vímmozkolamy.

Pokud máte jako já štěňátko nebo začátečníka, je dobré začít s jednoduššími hlavolamy ham a vím. Různé tipy s návody jsou níže.

Největší krása hlavolamů spočívá v tom, že pes nesoutěží, nemusí nic splnit, je jen na něm, jestli chce hlavolam řešit. Bez tohoto stresu z úspěchu-neúspěchu je čichání pro psa relaxace, odměna a často nejoblíbenější činnost dne.

Princip je jednoduchý, před chlupáče připravíte hlavolam jako na fotkách. Pes v klidu sedí na svojí podložce anebo je na vodítku, aby se na hlavolam nevrhal jak smyslů zbavený. Když mu dáte pokyn, může začít řešit. Vy trochu ustoupíte a nenakláníte se nad psa, aby se nebál. Na psa nemluvíme, většinu psů ruší i povzbuzování. Pes vyčmuchá ňamky a to je pro něj odměna a uspokojení, a vy můžete přihodit další pamlsek, anebo počkáte, než je s hlavolamem hotový, tedy přestane se o něj zajímat. Poté psa odvedete na podložku a můžete připravit stejný anebo nový hlavolam.

Záleží na charakteru a stáří psa, ale hlavolamy jsou pro psa psychicky náročné a unavující, víc jak 5-15 minut bych se psem nehrála. Únavu na svém psu poznáte nejlépe vy sami - další bod k dobru hlavomů, pes bude spokojený, unavený a vy se o ně dozvíte mnohem více - co má rád, jak myslí a kdy má dost!

Amy i Lilly mají obě své oblíbené hlavolamy, úplně rozdílné. Zatímco Amy milovala zabořit se do stanu s balónky a vyžírat ňamky do nekonečna, Lilly má radší sofistikovaně uspořádané míčky a mističky, z nichž si ňamku opatrně odsune ťapkou.

Ham a vím

Mozkolamy

Mozkolam, při kterém Lilly musí dostat ven míčky, až pak se dostane k ňamce.

Mozkolamy jsou složitější, často vyžadují naučení jednotlivých kroků. Nikdo přeci nechce frustrovaného psa, co se snaží hlavolam zničit.

Postupujte pomalu a pokud chlupáč neví, jak ňamku najít, zjednodušte hlavolam, pomožte mu, nebo hrajte jiný. Mě taky nebaví monopoly, ale miluju kanastu!

Často vidím na Facebooku videa psů, kteří cupují roličky od toaletního papíru anebo se s šíleným výrazem zakusují do plastové flašky. To prosím není hlavolamování, to je psí cupování bez sebekontroly.

Proto moje rada zní, nikdy nenechte psa frustrovaného z toho, že se k ňamkám nedostane. Také ho nenechte zkoušet dostat se do hlavolamu dvacet minut, než to zoufale vzdá.

Ukázkám jednoduchých hlavolamů, které se snadno vejdou do batohu na cesty, se věnuje samostatná stránka.

Čtěte dál

Kontakty

verca.loudova@seznam.cz

facebook.com/CestujiciPes

instagram.com/lilly_thetravelingsheltie

Site © Veronika Loudová

Design © Juraj Simlovic

Made with this text editor.