Ostrov Man s chlupatým parťákem aneb průvodce pro psí cestovatele

Objevte Ostrov Man se svým čtyřnohým parťákem. Tento vikinský ostrov nabízí nezapomenutelné zážitky pro lidi i hafany, od malebných pěších tras a vodopádů až po setkání s tuleni.

Ostrov Man.

Objevte Ostrov Man se svým čtyřnohým parťákem. Tento vikinský ostrov nabízí nezapomenutelné zážitky pro lidi i hafany, od malebných pěších tras a vodopádů až po setkání s tuleni.

Ostrov Man (anglicky Isle of Man) leží v Irském moři mezi Anglií, Skotskem, Irskem a Walesem a jeho rozloha činí 572 km2. Man je samosprávným britským korunním závislým územím (British Crown Dependency) s hlavním městem Douglas a vlastní verzí libry.

Pro cestování z Čech na Ostrov Man se psem je potřeba platný EU psí pas, očkování proti vzteklině a čip.

A pozor, na ostrov nesmí zakázaná plemena jako je Pitbulteriér, Americký stafordšírský teriér, Fila Brasilerio, Tosa nebo Argentinská doga.

Bydlení se psem lze snadno najít přes booking.com nebo stanovat v kempu. My si vybrali hotel se snídaní a vyhlídkou na moře. Ostrov Man je celkově velice dog-friendly se spoustou pláží, kam smí chlupáčci celoročně. Tradiční pubs akceptují psy, stejně jako viktoriánské vláčky.

Jak se dostat na Isle of Man?

Trajekt na Ostrov Man jede 3h z Liverpoolu. Hafani musí zůstat v autě po dobu plavby.

Dopravovali jsme se s Lilly všude autem, je to nejjednodušší a nejrychlejší. Autem se dá nalodit v Liverpoolu a plavba trvá okolo 3h. Lilly musela počkat v autě, zatímco my jsme byli na vrchní palubě. Pokud chcete ušetřit, jděte jako pěší (ale hafan potom musí být v přepravní kleci dopravce). Více informací na stránkách www.steam-packet.com.

Top místa Isle of Man

Port Saint Mary - Port Erin

Port Saint Mary do Port Erin

Jeden z nejhezčích pěších výletů, kde je možné vidět strhující útesy, tuleně, ovce pasoucí se na stráních. Túra trvá okolo 7h a chlupáče je lepší mít na vodítku, nejen kvůli ovcím, ale i kvůli cestě vinoucí se nad mořem.

Glen Maye do Peel

Glen Maye do Peel

Další pobřežní cesta, tentokrát začínající u vodopádu Maye a vedoucí podél moře až k hradu Peel a zpátky. Hrad Peel byl zbudován Vikingy v 11. století a v létě je otevřený veřejnosti včetně hafanů.

Snaefell

Snaefell

Na nejvyšší horu ostrova se dá dostat elektrickou horskou dráhou, jedinečnou železniční tratí v Evropě. Spojuje malebnou vesnici Laxey s vrcholem hory Snaefell, který se nachází ve výšce 2 036 stop nad mořem, což z něj činí nejvyšší bod na ostrově. Vláček je dog-friendly a trvá jen okolo 20 minut.

Jízda touto historickou dráhou je zážitkem s úchvatnými výhledy na okolní krajinu, a pokud máte štěstí na dobré počasí, můžete z vrcholu Snaefellu spatřit až šest různých království. Nám samozřejmě pršelo, takže jsme si viděli tak na vlastní tkaničky. Cesta dolů z Snaefell trvá okolo 2-3h až do městačka Laxey, a cestou se dá zastavit i na Great Laxey Wheel, známé také jako Lady Isabella. Toto obrovské vodní kolo bylo postaveno v roce 1854 pro odvodnění dolů v údolí Laxey a dodnes je největším funkčním vodním kolem na světě.

Great Laxey Wheel

Point of Ayre Lighthouse

Maják Point of Ayre, nejsevernější bod Ostrova Man, je nejen historickou památkou, ale také místem, které nabízí nádherné výhledy na Irské moře. Kromě impozantních výhledů je oblast kolem majáku skvělým místem pro pozorování tuleňů, kteří se často vyskytují poblíž břehů.

Maják Point of Ayre

Ostrov Man je skvělou destinací pro všechny, kdo hledají kombinaci krásné přírody, zajímavé historie a dobrodružství.

Ať už se těšíte na túry po malebných stezkách, pozorování tuleňů, návštěvu vodopádů nebo pohodové chvíle na psí přátelských plážích, Ostrov Man má co nabídnout. Navíc je zde mnoho ubytování a restaurací, které vítají návštěvníky se psy. Pokud hledáte místo, kde si můžete užít skvělou dovolenou se svým čtyřnohým kamarádem, Ostrov Man je tou správnou volbou. Přijeďte a přesvědčte se sami!

Čtěte dál

Kontakty

verca.loudova@seznam.cz

facebook.com/CestujiciPes

instagram.com/lilly_thetravelingsheltie

Site © Veronika Loudová

Design © Juraj Simlovic

Made with this text editor.