Zimní dovolená se psem aneb sněhová nadílka v rakouských Alpách

Sněhová peřina zahalila celý kraj. Kdo si ji více užije než děti a psi? Pokud plánujete vzít čtyřnohého společníka s sebou, podívejte se na rady a tipy ze světa studené krásy, vysokých hor a zamrzlých jezer rakouských Tirol.

Zimní pohádkové Alpy.

Do Rakouska stačí platný psí pas, teplé oblečení a láska ke sněhu jak vaše, tak hafana.

Pokud plánujete zimní dovolenou se psem, v kempu byste asi umrzli, a tak je nejlepší si najít ubytování v některém z krásných hotelů a domečků, které jsou tak typické právě pro Rakousko. Nejjednodušší je jít na booking.com, vybrat si kraj a zaškrtnout pet friendly ubytování. Takto jsme si našli pokoj i my.

Do poslední chvíle jsme si nebyli jistí, jestli Lilly jako pořád ještě nevycválané štěně vzít s sebou, ale nakonec jsme si řekli, kdy jindy učit nové zážitky a socializovat, když ne teď? A tak jsme se vydali na 700 km dlouhou výpravu do malé vesničky Karres v západní části Rakouska.

Doporučuju apartmán jako výhodné ubytování, kde vám nechodí každý den uklízet, a tak v něm můžete hafana nechat odpočívat, zatímco vy půjdete lyžovat. Samozřejmě chlupáč musí být zvyklý být chvíli sám a není to v rozporu s ubytovacím řádem.

Naštěstí se majitelé domečku ukázali jako opravdoví hostitelé, kteří nekomentovali ani Lilly proštěkávající si silvestrovskou půlnoc, ani její vrčení na starého pána domu, který jí byl sympatický asi jako česání zcuchané srsti.

Co podniknout se psem v zimě

Hodně lidí nejen v Čechách, ale i v Rakousku chodí s chlupáči na běžky. Dokonce jsme potkali i skialpové nadšence, kteří si vyšlápli naši sjezdovku v Hoch Imst, a pak ji i se psem sjeli dolů. Vetšina byla takto na vodítku, ale potkala jsem i pána se dvěma ohaři, kteří by i šampionům v obedience vyrazili dech, jak krásně běželi vedle lyží, zatímco páníček sjížděl sjezdovku. To už byl ale adrenalin i na mě!

Nezapomeňte pro psa deku, obleček a botičky proti soli, pokud je potřebuje, krém na ťapky a osušku na vysušení a odstranění sněhových koulí na srsti.

Další zimní zábavou v Alpách je jízda na sáňkách. Jedna cesta na kopec a půjčení sáněk stojí osm eur. Vedle vás na sedačkové lanovce může sedět i pes, vy se vyvezete nahoru, a pak sjíždíte. Menší pes sedí v sáňkách, větší může běžet vedle vás. Většinou jsem viděla děti sjíždět, zatímco rodiče drželi psa na vodítku.

My nakonec zvolili variantu ranního lyžování, a pak vzali Lilly ven na procházku do zasněžených lesů. Takhle jsme si užili lyží a snowboardu a Lilly sněhové nadílky, která se den ode dne zvyšola, až jsem dospěla do bodu, kdy jsem se stala živoucí sněžnou rolbou pro svého psa.

Výletů s Lilly jsme si užili nespočet, jeden slunečný den jsme celý strávili venku, obdivováním příkrých skal, huňatých ovcí, potůčků, lávek a zamrzlých rampouchů v okolí Karrösten a Hoch-Imstu. Další den jsme vyjeli k ledovci Sölden, kde byla taková zima a vítr, že jsme připomínali více sněhuláky než lidi a psa. Lilly nakonec bylo úplně jedno, kde přesně jsme, hlavně že mohla být s námi, kousat klacíky a chytat v letu sněhové koule.

Zimní dovolené se psem bych se nebála, jen musíte být přizpůsobiví. Samozřejmě nemůžete lyžovat celý den a psa nechat někde zavřeného, ale pokud se vám podaří najít kompromis, užijete si zimních radovánek jak vy, tak i váš čtyřnohý společník.

Hodně štěstí!

Čtěte dál

Kontakty

verca.loudova@seznam.cz

facebook.com/CestujiciPes

instagram.com/lilly_thetravelingsheltie

Site © Veronika Loudová

Design © Juraj Simlovic

Made with this text editor.