North Coast 500 aneb divočinou severního Skotska

Cesta připodobňovaná americké Road 66 v sobě skýtá to nejlepší, co může Skotsko nabídnout. Můžete na ní potkat ovce, sobi i delfíny. A po celou dobu vás budou provázet příkré skály, nádherné pláže a tajemné jeskyně. Pro toulky přírodou se psem prostě ráj.

Křížem krážem severním Skotskem.

Dovolená podél pobřeží je v létě obletovaná turisty, a tak jsme si ubytování zařizovali čtyři měsíce dopředu.

North Coast 500 čítá celkem 516 mil. Podle doporučení oficiálních stránek na ni stačí pět dnů, ale z vlastní zkušenosti doporučuju minimálně týden až deset dnů.

Zatímco kamarádi letěli z Prahy do Edinburghu, my s přítelem a Lilly vyrazili z Londýna autem. Se psem lze letět do Británie jenom jako cargo, takže auto je nejlepší volba.

Jedinečností tohoto road tripu je přímořská trasa od západu na východ severního Skotska, takže máme možnost vidět odlišnou krajinu omývanou Severním mořem. Navíc každou noc přenocováváme v jiném hotelu.

Nezapomeňte s sebou psí pas a odčervení s přesným datem, hodinou a razítkem veterináře, bez toho vás do Británie nepustí.

Ubytování jsem zamluvila přes booking.com, jehož výhoda je v spolehlivosti a jednoduchosti.

Měli jsme proto jedinečnou možnost vyzkoušet si hotely od tří do pěti hvězdiček. Jednu noc jsme dokonce spali v hobitích chatkách. Úplně na severu okolo John O´Groats už příliš nabídek na spaní není, a tak opravdu doporučuju dovolenou naplánovat a objednat s předstihem.

Glencoe a ostrov Skye

Výšlap v Glencoe do Hidden Valley.

My strávili nejdříve jeden den výletem okolo Loch Lomond, výšlapem v Glencoe a prohlídkou Glenfinnan viaduktu a hradu Eilean Donan Castle.

Druhý den jsme si nemohli ujít ostrov Skye, který sice do itineráře pro North Coast 500 nepatří, ale žádný milovník přírody by tento nádherný ostrov neměl vynechat.

Skye totiž nabízí úžasné výhledy, od skal Storr a Quiraing jak z Velikonočního ostrova, přes Fairy pools vodopády a středověké hrady. Zahrada hradu Dunvegan je přístupná i hafanům. Jejím středem protéká potok, jenž slouží jako napájení pro cizokrajné květiny a stromy.

Větrný Západ a sobi

Romantika na Achmelvich Bay.

Naše první etapa road tripu začíná od Kyle of Lochalsh, přes jezero Loch Carron a slavný, a pro řidiče aut a motorek velice adrenalinový, přejezd přes pás Applecross na Bealach Na Ba, 2053 kroků nad mořem.

Oproti Anglii je ve Skotsku hodně klíšťat, kapraďorostům bych se raději vyhnula a chlupáčům určitě dala psí repelent.

Příznačné jsou tu cesty, na něž se vejde pouze jedno auto, takže se tu často zastavuje na malých ostrůvkách na pouštění, ale pokud člověk nestihne včas zabrzdit a překvapí ho obytný vůz, musíte prostě couvat.

Silnice se stačí přes pobřeží Kalnakill a Kinlochewe, kde se vedle silnice nezávazně pasou sobi, jako by se nechumelilo. Málem pouštím volat překvapením!

Naším cílem je malé městečko Poolewe, kde máme horní patro domu hned naproti pláži. Lilly ji musí vyzkoušet, pořádně se proběhnout a ještě se spřátelit s dalším cestovatelem, borderkou z Londýna, která stejně jako my vyrazila na dovolenou.

U Ullapool a Lochinver se počasí zhoršuje, přituhuje na síle větru i na občasných dešťových přeháňkách. I přesto je tato část Skotska něčím výjimečná, jiná než ve zbytku Británie, více opuštěná, divoká, s pouze nízkými kosodřevinami. A přesto se zrovna tato oblast může chlubit nejkrásnějšími plážemi v Achmelvich Bay.

Jednu noc strávíme v pětihvězdičkovém hotelu. S botami od písku a zčervenalými tvářemi od větru se cítíme dosti nepatřičně. Zatímco my lidé se uchechtáváme, Lilly se ukázala jako nejtišší a nejvíce nad věcí. Tváříc se, že vlastní obsluha, která odestele, nabídne sušenky a připraví vanu, není nic zarážejícího, nic menšího prý ani nečekala.

Hafani nejen v pětihvězdičkových hotelech nesmí do jídelní části, a tak přijdou vhod jednoduché hlavolamy či kong. Tahle se nasnídáme všichni, Lilly navíc hrou.

Další den nás čeká slavný most Kylesku, okolo kterého nás to málem odfouklo. Kvůli dešti nás nepustí do další slavné atrakce, Smoo cave, a tak jeskyně obdivujeme alespoň zvenčí. Ta se projíždí ve člunu, takže si nejsem jistá, jestli by tam Lilly vůbec šla.

Místo toho trávíme většinu dne procházkami po světlých písčitých plážích okolo Kyle of Tongue, Armdale Bay, Melvich Bay. Skinnet beach byla naprosto opuštěná a Lilly na ní objevila kouzlo páchnoucí mršiny. Doteď nevím, co přesně za zdechlinu ji tak bavilo pohazovat si, ale asi jsem za to ráda.

Putujeme zapomenutou končinou Británie

Nejsevernější bod Duncansby Head.

John O´Groats je nejsevernější bod naší cesty, a také místo přespání v rodinném domku několikanásobných výherců na Crufts, kteří kromě psů mají tři kočky alias vládce gaučů, koně, kachny a husy. Lilly raději stáhla ocas a poslechla radu koček, aby se vypařila.

Atrakcí kraje a nádherným výletem se zde stává Duncansby Head s majákem a příkrými skalami trčícími nad vodu. Lilly ale mnohem více zajímají volně se pasoucí ovce.

Doporučuju s sebou repelent, voděodolné oblečení, dostatek sáčků na exkrementy (pokuta za neuklizení je až tisíc liber) a dobré vodítko pro střet s ovcemi, krávami či sobi.

Východní pobřeží se pyšní Whaligoe steps a především slavným hradem Dunrobin. Do něho hafani bohužel nesmí, ani do zahrad. Lze jít okolo hradu na procházku k pobřeží.

Celé putování poté končí u Inverness anebo můžete až k Lochness jezeru jako my. Celé východní pobřeží lze zdolat autem za jediný za den.

North Coast 500 se pro mě i pro Lilly stal nezapomenutelným zážitkem. Tady totiž nikdy nevíte, jestli potkáte dobytek ležící přes silnici, jestli se opravdu zvládnete vyhnout protijedoucímu autu, a jestli takhle náhodou mezi divokými skalisky a tichými vesničkami nepotkáme Crufts šampiona. North Coast 500 se prostě musí zažít na vlastní kůži. Hodně štěstí!

Čtěte dál

Kontakty

verca.loudova@seznam.cz

facebook.com/CestujiciPes

instagram.com/lilly_thetravelingsheltie

Site © Veronika Loudová

Design © Juraj Simlovic

Made with this text editor.